AAGPS Head of the River - Saturday, 1 April 2006

Sydney International Regatta Centre

Results

_____________________________________________________________________________________

Race 1    SCHOOL YEAR 10 3RD EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   SHORE SCHOOL 1                           6     1:42.19(1)  3:38.17(1)  5:38.94(1)  7:33.67      0.00   +0.00
    (Dickin,Strang,Londish,Stevenson,Sladden,      1:42.19     1:55.98     2:00.77     1:54.73
    Austin,Twyble,Husselbee c:Skinner)
2   THE KING'S SCHOOL                        5     1:44.90(2)  3:40.10(2)  5:39.58(2)  7:37.38      3.71   +3.71
    (Pye,Ford,Stephenson,Lee-Warner,Mills,         1:44.90     1:55.20     1:59.48     1:57.80
    Tierney,Funes,impson c:Anstey-Odonell)
3   ST JOSEPH'S COLLEGE                      8     1:46.26(3)  3:43.61(3)  5:44.29(3)  7:43.13      5.75   +9.46
    (Macourt,Mullany,Yore,MacLeod,Rookyard,        1:46.26     1:57.35     2:00.68     1:58.84
    Gibson,Major,Turrin c:Mulhearn)
4   SHORE SCHOOL 2                           7     1:50.42(5)  3:49.83(4)  5:52.62(4)  7:51.12      7.99  +17.45
    (Copping,Watt,Low,Kelly,Begg,                  1:50.42     1:59.41     2:02.79     1:58.50
    Morris,Smidmore,Raleigh c:Buttenshaw)
5   SCOTS                                    2     1:54.70(7)  3:55.95(7)  5:59.99(7)  7:54.79      3.67  +21.12
    (McManamey,Petrie,Hunt,Wilks,Stuart,           1:54.70     2:01.25     2:04.04     1:54.80
    Quigley,White,Faraguna c:Burrel)
6   ST IGNATIUS' COLLEGE                     3     1:51.09(6)  3:50.93(5)  5:58.31(6)  7:55.19      0.40  +21.52
    (Roberts,Koch,Helmich,Checkley,Dixon,          1:51.09     1:59.84     2:07.38     1:56.88
    Joseph,Donohue,Aitchison c:Wing)
7   SYDNEY GRAMMAR                           4     1:49.58(4)  3:52.13(6)  5:55.51(5)  7:55.30      0.11  +21.63
    (Morgan,Green,Graham,Handelsman,Schonell,      1:49.58     2:02.55     2:03.38     1:59.79
    Jenkins,Hansen,Dinihan c:Blinn)
_____________________________________________________________________________________

Race 2    SCHOOL YEAR 10 2ND EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   SHORE SCHOOL                             6     1:41.38(1)  3:25.40(1)  5:11.88(1)  6:55.32      0.00   +0.00
    (Austin,Hannibal,Duddy,Copeman,Kindred,        1:41.38     1:44.02     1:46.48     1:43.44
    Lloyd,Hudson,Jackson c:Minifie)
2   THE KING'S SCHOOL                        5     1:46.29(3)  3:33.15(2)  5:22.57(2)  7:10.95     15.63  +15.63
    (Robertson,Bruderlin,Hannam,Harris,            1:46.29     1:46.86     1:49.42     1:48.38
    Michell,Last,Quinan,Vincent c:Edwards)
3   ST JOSEPH'S COLLEGE                      4     1:46.93(4)  3:35.43(4)  5:27.43(5)  7:13.71      2.76  +18.39
    (Doherty,Prentice,Kalazich,Tate,Tilse,         1:46.93     1:48.50     1:52.00     1:46.28
    Tams,Laing,Wilson c:Hasler)
4   ST IGNATIUS' COLLEGE                     3     1:45.45(2)  3:34.98(3)  5:26.27(3)  7:14.58      0.87  +19.26
    (Rushton,Richter,Hunt,McManus,Callaway,        1:45.45     1:49.53     1:51.29     1:48.31
    Barclay,Mushan,Fleming c:Mort)
5   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:47.50(5)  3:37.11(5)  5:26.92(4)  7:14.78      0.20  +19.46
    (Marinos,Williams,Manser,Simonian,Levi,        1:47.50     1:49.61     1:49.81     1:47.86
    Deutch,Norris,Turner c:Ellis)
6   NEWINGTON COLLEGE                        8     1:48.01(6)  3:37.43(6)  5:28.75(6)  7:19.58      4.80  +24.26
    (Triant,Mackenzie,Widmer,Gyurasits,Shaw,       1:48.01     1:49.42     1:51.32     1:50.83
    Schulz,Schmidt,Bunyan c:Claydon)
7   THE SCOTS COLLEGE                        9     1:51.68(8)  3:47.42(8)  5:42.77(8)  7:33.57     13.99  +38.25
    (Blomfield,Pooley,Faraguna,Keeping,            1:51.68     1:55.74     1:55.35     1:50.80
    O'Neill,Thompson,Irvine,Conkey c:Hill)
8   SYDNEY HIGH SCHOOL                       2     1:49.45(7)  3:44.08(7)  5:42.39(7)  7:37.79      4.22  +42.47
    (Boikov,Reid,Palau,Nadkarni,Joo,               1:49.45     1:54.63     1:58.31     1:55.40
    Hui,Lee,Ahmed c:Molloy)
_____________________________________________________________________________________

Race 3    SCHOOL YEAR 10 1ST EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   SHORE SCHOOL                             6     1:34.64(1)  3:12.94(1)  4:54.47(1)  6:33.30      0.00   +0.00
    (Hale,Chapman,Tisch,Bushell,Drabble,           1:34.64     1:38.30     1:41.53     1:38.83
    Waters,Purnell,Barraclough c:Prior)
2   THE KING'S SCHOOL                        5     1:35.97(2)  3:15.09(2)  4:58.06(2)  6:42.32      9.02   +9.02
    (Hanigan,Danos,Mcgeoch,Wolley,Archibald,       1:35.97     1:39.12     1:42.97     1:44.26
    Harley,Bowman,Mccutcheon c:Norton)
3   NEWINGTON COLLEGE                        8     1:39.00(4)  3:22.31(4)  5:07.90(3)  6:51.14      8.82  +17.84
    (Felice,Odgers,Garth,Stockton,Boers,           1:39.00     1:43.31     1:45.59     1:43.24
    Jarvis,Treloar,Raven c:Budd)
4   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:38.49(3)  3:21.84(3)  5:08.72(4)  6:53.02      1.88  +19.72
    (Kluger,Celermajer,Gann,Forbes,Saloman,        1:38.49     1:43.35     1:46.88     1:44.30
    Dignan,Bickmore-Hutt,Wong c:Freedman)
5   ST JOSEPH'S COLLEGE                      4     1:40.21(5)  3:23.28(5)  5:09.98(5)  6:55.55      2.53  +22.25
    (Mulligan,O'Connor,Byrne,Ball,McGlinchey,      1:40.21     1:43.07     1:46.70     1:45.57
    Smith,Hannaford,Kane c:Carter)
6   SYDNEY HIGH SCHOOL                       2     1:40.77(6)  3:25.50(6)  5:14.48(6)  7:05.31      9.76  +32.01
    (Pfull,Livingston,Merom,Vien,Ridges,           1:40.77     1:44.73     1:48.98     1:50.83
    Chen,O'Keefe,Na c:Deacon)
7   THE SCOTS COLLEGE                        3     1:50.59(8)  3:31.41(7)  5:20.39(7)  7:09.89      4.58  +36.59
    (Endersbee,Logan,Scoines,Arkins,Veron,         1:50.59     1:40.82     1:48.98     1:49.50
    Scoines,Waller,Kellaway c:O'Sullivan)
8   ST IGNATIUS' COLLEGE                     9     1:45.63(7)  3:36.21(8)  5:30.46(8)  7:19.85      9.96  +46.55
    (Polfanders,Freeman,Lloyd,Kertesz,Noonan,      1:45.63     1:50.58     1:54.25     1:49.39
    Murray,Masi,Kelly c:Bannister)
_____________________________________________________________________________________

Race 4    SCHOOL THIRD EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   THE KING'S SCHOOL 1                      5     1:38.49(1)  3:24.44(1)  5:10.45(1)  6:54.92      0.00   +0.00
    (Gibbons,Ellis,Barber,Bligh,Ellice-Flint,      1:38.49     1:45.95     1:46.01     1:44.47
    Miller,Heron,Heffernan c:Wong)
2   ST JOSEPH'S COLLEGE1                     6     1:39.10(2)  3:25.98(2)  5:12.75(2)  6:57.89      2.97   +2.97
    (Crombie,Merrick,Porter,Johnston,Summers,      1:39.10     1:46.88     1:46.77     1:45.14
    Croke,Onus,Madden c:Armstrong)
3   ST JOSEPH'S COLLEGE2                     4     1:41.86(3)  3:33.34(3)  5:22.57(3)  7:13.23     15.34  +18.31
    (Hallinan,Logan,Tucker,Pollard,Brunskill,      1:41.86     1:51.48     1:49.23     1:50.66
    Ferguson,Barry,Harris c:Williams)
4   THE KING'S SCHOOL 2                      8     1:46.79(5)  3:41.45(5)  5:33.29(4)  7:28.14     14.91  +33.22
    (Moule,Mcgrath,Woolett,Nott,Street,            1:46.79     1:54.66     1:51.84     1:54.85
    Cosgrove,Pope,Fletcher c:Casey)
5   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:44.49(4)  3:39.31(4)  5:34.96(5)  7:37.42      9.28  +42.50
    (Goldstein,Ni,White,Lau,Yamin,                 1:44.49     1:54.82     1:55.65     2:02.46
    Nash,Bilinsky,Frazis c:Contos)
_____________________________________________________________________________________

Race 5    SCHOOL 4TH FOUR (COXED)
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   SHORE SCHOOL                             6     1:45.58(1)  3:39.16(1)  5:35.02(1)  7:33.21      0.00   +0.00
    (Muysken,McKew,Playfair,Ledgerwood             1:45.58     1:53.58     1:55.86     1:58.19
    c:Harker-Mortlock)
2   THE KING'S SCHOOL                        7     1:48.75(4)  3:45.72(3)  5:42.22(2)  7:38.18      4.97   +4.97
    (Barber,Templeman,Nielson,Moses c:Andersen)    1:48.75     1:56.97     1:56.50     1:55.96
3   ST IGNATIUS' COLLEGE                     5     1:47.89(3)  3:45.17(2)  5:44.07(3)  7:41.16      2.98   +7.95
    (Whiteway,Bellemore,Malouf,Wainwright          1:47.89     1:57.28     1:58.90     1:57.09
    c:Cameron)
4   ST JOSEPH'S COLLEGE                      4     1:47.54(2)  3:48.18(4)  5:50.79(4)  7:52.81     11.65  +19.60
    (Woods,Bernadi,Bokeyar,Coupland c:Schwager)    1:47.54     2:00.64     2:02.61     2:02.02
5   SYDNEY GRAMMAR                           8     1:57.79(5)  4:11.99(5)  6:28.89(5)  8:38.07     45.26  +64.86
    (Humphreys,Pammer,Hatziplis-Photios,Simos      1:57.79     2:14.20     2:16.90     2:09.18
    c:Crew)
6   NEWINGTON COLLEGE                        3     2:06.36(6)  4:26.84(6)  6:50.32(6)  9:03.54     25.47  +90.33
    (Hermann,Rando,Champion,Whiteman c:Moffitt)    2:06.36     2:20.48     2:23.48     2:13.22
_____________________________________________________________________________________

Race 6    SCHOOL 3RD FOUR (COXED)
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   ST IGNATIUS' COLLEGE                     6     1:45.13(1)  3:37.44(1)  5:36.04(1)  7:29.23      0.00   +0.00
    (Smith,Ryan,Arkell,Venuti c:Taylor)            1:45.13     1:52.31     1:58.60     1:53.19
2   SHORE SCHOOL                             5     1:46.28(2)  3:41.11(2)  5:39.19(2)  7:33.62      4.39   +4.39
    (Wilson,Daniell,Davis,Downing c:Ridout)        1:46.28     1:54.83     1:58.08     1:54.43
3   THE KING'S SCHOOL                        7     1:47.15(3)  3:42.40(3)  5:42.19(3)  7:38.06      4.44   +8.83
    (Boyd-Jones,Crouch,Scott,Rea c:Horman)         1:47.15     1:55.25     1:59.79     1:55.87
4   ST JOSEPH'S COLLEGE                      4     1:50.75(4)  3:46.82(4)  5:45.70(4)  7:39.60      1.54  +10.37
    (Shepherd,Hartigan,Hodgetts,Evans c:Devlin)    1:50.75     1:56.07     1:58.88     1:53.90
5   SYDNEY GRAMMAR                           8     1:55.49(5)  4:00.37(5)  6:10.25(5)  8:15.85     36.25  +46.62
    (Ainge Allen,Watson,Belessis,Carter c:Iredale) 1:55.49     2:04.88     2:09.88     2:05.60
6   NEWINGTON COLLEGE                        3     2:01.28(6)  4:05.89(6)  6:12.87(6)  8:21.66      5.81  +52.43
    (Park,Soul,Johns,Sutton c:Faraos)              2:01.28     2:04.61     2:06.98     2:08.79
7   SYDNEY HIGH SCHOOL                       9     2:02.80(7)  4:14.51(7)  6:34.23(7)  8:51.41     29.75  +82.18
    (Lopes,Nguyen,Levanic,Yang c:Chen)             2:02.80     2:11.71     2:19.72     2:17.18
_____________________________________________________________________________________

Race 7    SCHOOL 2ND FOUR (COXED)
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   THE KING'S SCHOOL                        7     1:48.01(4)  3:37.27(2)  5:30.36(1)  7:22.68      0.00   +0.00
    (Paulsen,Firkins,Cranney,Hickey c:Reid)        1:48.01     1:49.26     1:53.09     1:52.32
2   SHORE SCHOOL                             6     1:47.63(3)  3:38.69(3)  5:34.04(2)  7:27.95      5.27   +5.27
    (Frazer,Robertson,Barling,Rubenach c:Garnett)  1:47.63     1:51.06     1:55.35     1:53.91
3   ST JOSEPH'S COLLEGE                      5     1:45.64(1)  3:36.98(1)  5:35.03(3)  7:32.83      4.88  +10.15
    (Reuter-Town,Elfverson,Cassidy,Handford        1:45.64     1:51.34     1:58.05     1:57.80
    c:Piper)
4   ST IGNATIUS' COLLEGE                     4     1:46.02(2)  3:40.84(4)  5:42.41(4)  7:36.43      3.60  +13.75
    (Bolster,Wells,McNamara,Villani c:Kelly)       1:46.02     1:54.82     2:01.57     1:54.02
5   SYDNEY GRAMMAR                           3     1:53.09(6)  3:51.17(6)  5:52.08(5)  7:47.17     10.74  +24.49
    (Malouf,Cartwright,Frost,Wall c:Palmer)        1:53.09     1:58.08     2:00.91     1:55.09
6   NEWINGTON COLLEGE                        8     1:50.22(5)  3:50.44(5)  5:56.07(6)  8:00.19     13.02  +37.51
    (MacKellar,Rooney,Jun,Allen c:Riley)           1:50.22     2:00.22     2:05.63     2:04.12
7   THE SCOTS COLLEGE                        9     1:54.66(7)  4:00.91(7)  6:12.90(7)  8:17.57     17.38  +54.89
    (Goff,Cochrane,McDonald,Jones c:Harrigan)      1:54.66     2:06.25     2:11.99     2:04.67
8   SYDNEY HIGH SCHOOL                       2     1:56.41(8)  4:07.47(8)  6:24.02(8)  8:35.24     17.67  +72.56
    (Leung,Malek,Jin,Wu c:Park)                    1:56.41     2:11.06     2:16.55     2:11.22
_____________________________________________________________________________________

Race 8    SCHOOL 1ST FOUR (COXED)
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   THE KING'S SCHOOL                        6     1:52.43(4)  3:43.37(2)  5:38.47(1)  7:33.48      0.00   +0.00
    (Moxham,Williams,Beak,Bligh c:Downes)          1:52.43     1:50.94     1:55.10     1:55.01
2   ST JOSEPH'S COLLEGE                      5     1:48.47(1)  3:42.60(1)  5:39.68(2)  7:37.19      3.71   +3.71
    (Lyons,McMahon,Armstrong,McOwan c:Murphy)      1:48.47     1:54.13     1:57.08     1:57.51
3   SHORE SCHOOL                             8     1:50.21(2)  3:45.79(3)  5:48.10(3)  7:43.31      6.12   +9.83
    (Fairbairn,Berner,Graham,Shepherd c:Hann)      1:50.21     1:55.58     2:02.31     1:55.21
4   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:55.20(6)  3:52.48(5)  5:51.01(4)  7:43.70      0.39  +10.22
    (Sykes,Cartmill,Campbell,De Carvalho c:Cotter) 1:55.20     1:57.28     1:58.53     1:52.69
5   ST IGNATIUS' COLLEGE                     4     1:51.57(3)  3:49.06(4)  5:51.29(5)  7:53.36      9.66  +19.88
    (Harrington,Curtin,Levins,Hogan c:Forrest)     1:51.57     1:57.49     2:02.23     2:02.07
6   NEWINGTON COLLEGE                        3     1:54.55(5)  3:56.60(6)  5:55.76(6)  7:56.12      2.76  +22.64
    (Amos,Rooke,Chalmers,Popple c:White)           1:54.55     2:02.05     1:59.16     2:00.36
7   THE SCOTS COLLEGE                        2     1:56.33(7)  4:00.50(7)  6:06.36(7)  8:12.51     16.39  +39.03
    (Mapstone,Gait-Smith,Kekatos,Grut              1:56.33     2:04.17     2:05.86     2:06.15
    c:Carden-Thomas)
8   SYDNEY HIGH SCHOOL                       9     2:02.83(8)  4:16.20(8)  6:38.27(8)  8:52.63     40.12  +79.15
    (Freiman,Zhang,Guo,Wang c:Banh)                2:02.83     2:13.37     2:22.07     2:14.36
_____________________________________________________________________________________

Race 9    SCHOOL 2ND EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   THE KING'S SCHOOL                        2     1:30.29(1)  3:03.64(1)  4:44.05(1)  6:25.24      0.00   +0.00
    (Phipps,Woodgate,Irvine,Carter,Green,          1:30.29     1:33.35     1:40.41     1:41.19
    Gilbert,Roydhouse,Lee-Warner c:White)
2   ST JOSEPH'S COLLEGE                      5     1:32.46(2)  3:05.88(2)  4:47.02(2)  6:29.28      4.04   +4.04
    (Vaughan,Boardman,Towns,O'Loughlin,            1:32.46     1:33.42     1:41.14     1:42.26
    Mahoney,Gresham,Eather,O'Hara c:Mancini)
3   SHORE SCHOOL                             3     1:33.35(3)  3:07.90(3)  4:51.37(3)  6:34.76      5.48   +9.52
    (Drury,Dixon,Fisher,Loosli,Brown,              1:33.35     1:34.55     1:43.47     1:43.39
    Robertson,Gower,Slessar c:Robinson)
4   ST IGNATIUS' COLLEGE                     4     1:33.87(4)  3:10.00(4)  4:55.63(4)  6:39.79      5.03  +14.55
    (Rowe,Booyar-Rybak,Carter,Donovan,Ryan,        1:33.87     1:36.13     1:45.63     1:44.16
    Mair,Egan,Lynch c:Perry)
5   NEWINGTON COLLEGE                        6     1:34.53(5)  3:11.62(5)  5:00.46(5)  6:49.90     10.11  +24.66
    (Webster,Aldous,Roach,Piet,Wiadrowski,         1:34.53     1:37.09     1:48.84     1:49.44
    Healy,Dirkis,Nikolaidis c:Bird)
6   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:38.30(6)  3:19.92(6)  5:11.98(6)  7:00.76     10.86  +35.52
    (Lapsley,Patchett,Webb,Danos,Wilson,           1:38.30     1:41.62     1:52.06     1:48.78
    Lunney,Hillman,Kalfas c:Grimes)
7   THE SCOTS COLLEGE                        8     1:41.52(8)  3:25.09(8)  5:20.31(7)  7:10.08      9.32  +44.84
    (Campbell,Brown,Papanikolaou,Weir,Purtle,      1:41.52     1:43.57     1:55.22     1:49.77
    Scott,Tout,Kelly c:Gale)
8   SYDNEY HIGH SCHOOL                       9     1:40.06(7)  3:20.57(7)  5:29.55(8)  7:21.11     11.03  +55.87
    (Shuttleworth,Song,Lee,Louie,Mackay,           1:40.06     1:40.51     2:08.98     1:51.56
    Kim,Shao,Linegar c:Phu)
_____________________________________________________________________________________

Race 10   SCHOOL 1ST EIGHT
Pl  Crew                                   Lane       500m       1000m       1500m       2000m        Margins
1   THE KING'S SCHOOL                        2     1:28.92(2)  3:02.95     4:39.72     6:15.20      0.00   +0.00
    (Farthing,Berzins,Mander,Greentree,            1:28.92     1:34.03     1:36.77     1:35.48
    Hosking,Rea,White,Girdlestone c:Harvey)
2   ST JOSEPH'S COLLEGE                      6     1:32.45(4)  3:08.46     4:45.36     6:18.06      2.86   +2.86
    (Dwyer,Wilson,Thomas,McGroder,Behan,           1:32.45     1:36.01     1:36.90     1:32.70
    Lussick,Edstein,Quilty c:Clarke)
3   ST IGNATIUS' COLLEGE                     4     1:31.86(3)  3:04.71     4:45.05     6:20.78      2.72   +5.58
    (Hunting,Larkin,May,Matthews,McDuling,         1:31.86     1:32.85     1:40.34     1:35.73
    Cullen,McCabe,Meagher c:Nigem)
4   SHORE SCHOOL                             3     1:28.11(1)              4:43.99     6:21.50      0.72   +6.30
    (Taylor,Hamblett,Kerr,Mathers,Whitehead,       1:28.11                             1:37.51
    Little,Goswell,Denning c:Nunn)
5   NEWINGTON COLLEGE                        5     1:32.83(5)  3:09.62                 6:22.30      0.80   +7.10
    (Jackson,Felice,Hammond,Osmond,Terrett,        1:32.83     1:36.79                
    Boers,Spencer,Raven c:Cloake)
6   SYDNEY GRAMMAR                           7     1:33.50(6)  3:11.84     4:52.76     6:30.32      8.02  +15.12
    (Budd,Frazis,Robinson,Moor,Brown,              1:33.50     1:38.34     1:40.92     1:37.56
    Hawkins,Gray,Waller c:Pinczewksi)
7   THE SCOTS COLLEGE                        8     1:34.66(7)  3:14.77     4:57.25     6:36.25      5.93  +21.05
    (Slobodnik,Sampson,Nash,Edwards,Murdoch,       1:34.66     1:40.11     1:42.48     1:39.00
    Quigley,Massy-Greene,Starke c:Brown)
8   SYDNEY HIGH SCHOOL                       9     1:35.26(8)  3:19.48     5:04.17     6:46.27     10.02  +31.07
    (Hurrell,Angell,Tiedgen,Farrow-Palmer,         1:35.26     1:44.22     1:44.69     1:42.10
    Gribble,Szabo,Pham,Cunningham c:Huang)
_____________________________________________________________________________________